Såhär ser min setup ut, i all sin enkelhet.
Två pumpar, sex batterier.
Pumpen till vänster styr dom två främre cylindrarna, till den pumpen har jag dragit fyra batterier till (48V).
Pumpen till höger styr dom bakre cylindrarna, i bak har jag två batterier kopplade till pumpen (24V).
Det är ett s.k "Lay n play"-system, jag varken hoppar eller 3-hjular med bilen.

Ang. laddning så beror det lite på hur mycket du använder hydrauliken och på hur gamla batterierna är och vad du har för typ utav batterier.
Om du är ute och kör hårt med hydrauliken en helg så skulle jag sätta batterierna på laddning direkt när jag ställer in bilen på söndag kväll, min erfarenhet är att batterierna inte mår jättebra att stå nästintill urladdade.
Om du använder dom sparsamt och mest cruisar med bilen så kanske det räcker med att ladda dom en gång varannan vecka beroende på hur mycket du är ute och kör.